Czyszczenie i konserwacja paneli drewnianych

 
Aby panele drewniane mogły wyglądać atrakcyjnie przez długi czas i być ozdobą domu, należy pamiętać o ich odpowiednim czyszczeniu i konserwacji.
 
Panele drewniane cieszą się dzisiaj bardzo dużym powodzeniem, ponieważ dzięki nim można szybko stworzyć pięknie wyglądającą podłogę pokrytą warstwą naturalnego drewna, bez potrzeby lakierowania i olejowania, dlatego jest ona od razu gotowa do użytkowania po ułożeniu. W sprzedaży znajdują się rozmaite panele podłogowe Warszawa jest jednym z miast, gdzie można kupić je w sklepach specjalizujących się w dostarczaniu materiałów drewnianych na podłogi.
 
Czyszczenie paneli drewnianych
Najmniej pielęgnacji wymagają panele lakierowane, jako że lakier tworzy na nich powierzchnię zabezpieczającą przed wnikaniem zabrudzeń. Więcej problemów mogą sprawiać panele olejowane lub woskowane, które nie są pokryte ochronną warstwą lakieru – olej lub wosk wnika wtedy w strukturę drewna i z czasem się ściera.
 
Panele powinno się regularnie odkurzać z wykorzystaniem specjalnych końcówek do drewna wykończonych miękkimi szczotkami. Do mycia zaleca się stosowanie detergentów dopasowanych do typu paneli oraz lekko wilgotnych, a nie mokrych mopów – podłogi drewniane nie przepadają za wodą.
 
Konserwacja paneli drewnianych
Również panele należy poddawać odpowiednim zabiegom konserwacyjnym. Także i w tym przypadku najprostsze w eksploatacji są te lakierowane – należy co jakiś czas pokrywać je impregnatami lub preparatami nabłyszczającymi bez silikonu, które przeznaczone są do takiego typu podłóg.
 
Panele zabezpieczone olejem lub woskiem są bardziej czasochłonne w konserwacji. Należy ponownie je olejować lub woskować – w przypadku rzadziej użytkowanych pomieszczeń raz do roku, dla tych o wyższej intensywności ruchu, na przykład w holach, kuchniach trzy czy cztery razy do roku.
 
Dzięki odpowiedniej technice czyszczenia i konserwacji panele drewniane będą wyglądały atrakcyjnie przez lata. Gdy szukasz dobrych paneli, wpisz do wyszukiwarki „panele podłogowe Warszawa”, aby dowiedzieć się więcej o firmach działających w stolicy.