Opieka dla seniora – pomoc według potrzeb

 
Znalezienie odpowiedniego opiekuna dla seniora może być sporym wyzwaniem. Obecnie ofert mamy bardzo dużo. Zawsze jednak powinniśmy dobierać pomoc pod kątem potrzeb seniora – w końcu jego komfort, satysfakcja, bezpieczeństwo i zdrowie są tutaj najważniejsze.
 
Najczęściej w polskich rodzinach to właśnie bliscy opiekują się seniorami. Oczywiście, nie musi być to jednak opieka całodobowa, ponieważ możemy też korzystać z pomocy opiekunów czy pielęgniarek. Czasami jednak samodzielna opieka nie jest możliwa, na przykład wtedy, gdy nie możemy zrezygnować z pracy czy problemem jest odległość dzieląca seniora od rodziny bez możliwości przeprowadzki. Wtedy najczęściej wybierana jest domowa opieka dla osób starszych Warszawa jest jednym z miast, gdzie możemy z niej skorzystać, ale dostępna jest ona w całym kraju.
 
Określanie potrzeb seniora
Przed rozpoczęciem poszukiwań pomocy powinniśmy określić, jakie są konkretne potrzeby seniora. Zasadniczo stopień sprawności starszej osoby jesteśmy w stanie podzielić na dwa rodzaje – osoba chodząca oraz osoba leżąca.
 
Osoba chodząca najczęściej potrzebuje wsparcia w codziennych czynnościach, na przykład podczas zrobienia zakupów, wyjścia na spacer czy posprzątania domu, ale też może wymagać przypominania o wzięciu leków. Z kolei osoba leżąca wymaga już wsparcia we wszystkich czynnościach. W tym drugim przypadku możemy mieć szczególne trudności w zagwarantowaniu opieki seniorowi przez 24 godziny na dobę.
 
Także pomocna będzie konsultacja lekarska. Specjalista będzie mógł wtedy określić realny stan chorego i wskazać, czy wystarczy sama pomoc opiekuna czy też konieczna będzie jeszcze pielęgniarka, rehabilitant.
 
Gdzie szukać pomocy?
Warto wspomnieć, że lekarz może skierować chorego do Ośrodka Pomocy Społecznej. Niestety, nie zawsze otrzymanie pomocy w ten sposób jest w pełni możliwe. Długie oczekiwanie, kolejki robi swoje. Dlatego dzisiaj popularnością cieszy się prywatna opieka dla osób starszych Warszawa oraz w innych miastach. Wtedy także możemy znaleźć kompleksowe wsparcie zarówno w zakresie opiekuńczym, jak i pielęgniarskim.